Műanyag palackok: A nanoműanyagok csapdája

Műanyag palackok: A nanoműanyagok csapdája

A műanyag palackok a mindennapjaink szerves részei. Ideálisak a víz, a kávé vagy az üdítők hordására, és könnyen beszerezhetők.

A műanyag palackok a mindennapjaink szerves részei. Ideálisak a víz, a kávé vagy az üdítők hordására, és könnyen beszerezhetők.

Azonban egy friss tanulmány szerint a műanyag palackokban található nanoműanyagok veszélyesek lehetnek az egészségre. Ezek a mérgező részecskék bekerülhetnek a szervezetbe a belek és a tüdőn keresztül, és összefüggésbe hozhatóak a rákkal, a termékenységi problémákkal és a születési rendellenességgel.

A tanulmány szerint egy átlagos egyliteres palack 240 ezer nanoműanyagot tartalmaz. Ez az érték jóval magasabb, mint a csapvízben megtalálható nanoműanyagok mennyisége.

A nanoműanyagok olyan műanyag részecskék, amelyek mérete 100 nanométernél kisebb. 1000 nanométer pedig egy ezredmilliméternek felel meg. Akkor keletkeznek, amikor a műanyagok fokozatosan kisebb darabokra bomlanak, amik olyan aprók és könnyűek, hogy ott vannak körülöttünk a levegőben, a vízben, az élelmiszerben. Gyakorlatilag minden teljesen hétköznapi termékbe beszivárognak.

A műanyag jelen van szinte mindenhol a mai civilizációban. A fogyasztási cikkeinkben, mint például a sör, konyhasó, méz vagy cukor, de az emberi szervezetben is megtalálható, akár a méhlepénytől egészen a vérünkig. A kisbabák a műanyag cumisüveg használatának módja és egyéb környezeti hatások miatt akár 2600-szor több mikroműanyagot fogyaszthatnak el naponta, mint egy átlagos felnőtt. Bár a szervezetünkből a bevitt mikroműanyag 90%-a kiürül, az egészségügyi kockázatokról továbbra sem tudunk eleget, viszont amit igen, az riasztó. Állatkísérletek és orvosi kutatások szerint a szervezetünkbe bejutó műanyag részecskék gyulladást okozhatnak, károsítva az immun- és az idegrendszert, a tüdő ereibe bejutva magas vérnyomást okozhatnak, és egyes esetekben a daganatos megbetegedések kockázatát is növelik. Még a mikroműanyag hatását sem ismerjük teljeskörűen, de már megjelentek a még kisebb nanoműanyagok, amelyek fizikai érintkezés útján a bőrünkön át is képesek a testünkbe hatolni

Ha te is aggódsz a nanoműanyagok egészségügyi hatásai miatt, akkor cseréld le műanyag palackod fém vagy üveg kulacsra. Ez egy egyszerű, de hatékony módja annak, hogy csökkentsd a nanoműanyagoknak való kitettséget.

Használj EQUA Kulacsokat